بخريد و بخوانيد ...

سقای آب و ادب

سقای آب و ادب

نویسنده: سیدمهدی شجاعی 
ناشر: کتاب نیستان
سال نشر: 1397 (چاپ 19)
قیمت: 37000 تومان
تعداد صفحات: 264 صفحه
شابك: 978-964-337-597-3
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 3 نفر
امتیاز كتاب:  (3.5 امتیاز با رای 4 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب:

"عباس" فرزند علی بن ابیطالب در روز عاشورا برای آوردن آب برای امام حسین (ع) و فرزندانش رفت. چهارهزار نگهبان مسئول شریعه بودند و باور داشتند که اگر یاران حسین آب بنوشند و جانی تازه بگیرند، هیچ‌کدام از آنها را زنده نخواهند گذاشت. عباس با کشتن و فراری دادن نگهبانان از میان چهارهزار سوار نیزه‌دار عبور کرد و خود را به آب رساند. علمدار لشگر حسین تکیه‌گاه سپاه حسین بود و به او جسارت وارد شدن در صف طولانی دشمن را داده بود. دست و بازوان او توسط دشمن بریده شد و حسین بهترین تکیه‌گاه خود را از دست داد. در این کتاب وقایعی از زندگی عباس "سقای آب و ادب" با عناوینی چون عباس ام‌البنین، عباس سکینه، عباس زینب، عباس حسین، عباس فاطمه و ... به تصویر کشیده شده است.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"شریعه فرات، پیش روست و چند هزار سوار دشمن پشت سر.
سوار تشنه لب، لحظه به لحظه به آب نزدیکتر می‌شود، با مشک خالی بر دوش و شمشیری در دست و لبخندی شیرین بر لب. لبخند، لبهای ترک خورده‌اش را به خون می‌نشاند.
اسب در زیر پایش، به عقابی می‌ماند که مماس با زمین پرواز می‌کند.
آنقدر رعنا و رشید و بلند بالاست که اگر پا از رکاب، بیرون کشد، سرانگشتانش، خراش بر چهره زمین می‌اندازد.
"وقتی که تو بر اسب سوار می‌شوی، ماه باید پیاده شود از استر آسمان"
چشمانی سیاه و درشت و کشیده دارد و ابروانی پر و پیوسته و گیسوانی چون شبق که از دو سو فرو ریخته و تاب برداشته و چهره درخشانش را چونان شب سیاه که ماه را به دامن بگیرد، در قاب گرفته است ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 فاطمه عارف‌نژاد:  سقای آب و ادب ... کار عظیمی کرده جناب شجاعی. کاری کارستان. از زاویه‌ای غریب نشسته به تماشای سقای دشت کربلا و روایتی خلق کرده است سراسر اشک و آه و روضه‌ای خوانده است عمیق و سرشار از معرفت ... یکی از دلچسب‌ترین نکته‌های کتاب که در نگاه اول من را خیره کرد و به تفکر واداشت نام‌گذاری زیبای فصل‌ها بود. کافیه نگاهی به فهرست بندازید ...

 امير حسام صلواتي:  کتاب روایت نویسنده است درباره حضرت عباس. روایت داستانی و حماسی است و اگرچه ممکن است همیشه منطبق با واقعیت تاریخی نباشد اما به طرزی خواندنی بخشی از اتفاقات رخداده در حادثه قیام امام حسین را بازگو می‌نماید.

 بنفشه بامداد:  با وجود اینکه نویسنده قلم بسیار زیبایی دارد، اما بیش از نیمی از کتاب از عنوان و موضوع کتاب فاصله گرفته است. همچنین نویسنده به قدری در توصیفات خود اغراق و افراط کرده است که نوشته تاثیر معکوس می‌گذارد.