شناسنامه محصول

مهمان مهتاب

مهمان مهتاب

نویسنده: فرهاد حسن‌زاده (Farhad Hasanzadeh)
ناشر: افق
سال نشر: 1392 (چاپ 2)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 416 صفحه
شابك: 978-964-369-471-5
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 8 نفر
امتیاز كتاب:  (5 امتیاز با رای 1 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب:

قهرمان‌های اصلی رمان دو برادر دوقلو هستند که هر کدام نگاه خاص خود را به زندگی دارند و هر کدام می‌خواهند به دنبال آرمان‌ها و آرزوهای خودشان بروند. یکی از این دو در شهر می‌ماند تا در کنار علی‌کبابی غذا برساند به بچه‌هایی که در خرمشهر مقاومت می‌کنند و یکی همراه خانواده از شهرک مهاجرین در اصفهان سر در می‌آورد. هر دو قصه‌های زیادی برای گفتن دارند. قصه‌هایی که روزگار برایشان نوشته است.
داستان 39 فصل دارد که یکی درمیان از زبان یکی از دوقلوها روایت می‌شود. نویسنده با کمک این ساختار، هم مشکلات کسانی را که ماندند و جنگیدند نشان داده است و هم کسانی که به اجبار خانه و کاشانه خود را ترک کردند و راهی دیگر شهرها شدند.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"مینی‌بوس راه افتاد و از در گاراژ بیرون رفت.
فاضل نفس راحتی کشید و از کنار پرده‌ی زرشکی، کامل را که هنوز ایستاده بود نگاه کرد. لحظه‌ای از ذهنش گذشت: "شاید دیگه نبینمش!"
و دیدش که همان‌طور با غرور تکیه داده به دیوار و رفتن مینی‌بوس را نگاه می‌کند. نخ نگاه‌ها کش آمد و سر چهارراه بعدی پاره شد.
صورتش می‌سوخت.اصلا انتظار آن سیلی را نداشت. نه به احترام بزرگ‌تر بودنش. مگر بیش‌تر از پانزده دقیقه بزرگ‌تر بود؟ که آن هم به حساب نمی‌آمد. اهل زدن هم نبود. گیج و مبهوت، تکیه از دیوار شوره‌بسته‌ی گاراژ گرفته بود و صاف به چشم‌های شعله‌ورش زل زده بود: "هیچ‌وقت نمی‌بخشمت، کامل! دیگه نه مو، نه تو." ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 معصومه توكلي:  مکن خورشید را مهمان مهتاب ...
کتابی که کشش خود را تا صفحه ی آخر حفظ کرد. و چه صفحه‌ی آخری!
روایتی نزدیک از سال‌های دور. عمیق، منصفانه و چندبعدی. خدا به ذهن و قلم آقای حسن‌زاده برکت بدهد. میان آثارشان این یکی را یک جور دیگر دوست داشتم.